No 7. jūlija līdz 14. jūlijam Vecpiebalgā notika šīs vasaras pirmais 3x3 saiets, kura tēma bija "Laiks". Saietā piedalījās 317 dalībnieki, tajā skaitā 60 no ārzemēm, kā arī 55 vecpiebaldzēni. Dalībnieki bija ieradušies no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, kā arī no Krievijas, Zviedrijas, Vācijas, Norvēģijas, ASV, Brazīlijas, Kataras, Kanādas, Jaunzēlandes. Jaunākais dalībnieks Alberts Valts Grīnvalds ir dzimis šā gada 7. maijā. Vecākais dalībnieks ir Kanādā dzīvojošais Ādolfs Avens, kurš jūtas kā 102 gadus vecs.
Saieta vadītāji Inese un Ainārs Grīnvaldi kopā ar saviem domubiedriem -Radziņu, Apsīšu ģimenēm un Elīzu Barkāni - bija sarūpējuši 46 ievirzes, ko vadīja pieredzējuši lektori, viņu vidū bija arī daudz vietējo amata meistaru.
Ģimeņu seminārā kopā ar psiholoģēm Līgu Ruperti un Māru Tupesi dalībnieki diskutēja par to, ko un kā labāk darīt un runāt, lai mājās visi justos līdzvērtīgi, pieņemti un mīlēti. Runājot
par to, kā šo gadu laikā kopš Latvijā notiek 3x3, ir mainījušās Latvijas ģimenes, Līga domā, ka ģimenes ir mainījušās par 90 %.
"Cilvēki ir kļuvuši zinīgāki par psiholoģiju, tajā skaitā arī ģimenes psiholoģiju, par savstarpējām attiecībām, par lomām ģimenē, tagad abi vecāki rūpējas par bērnu audzināšanu, lomas vairs nav tik strikti nodalītas, ģimenes ir kļuvušas daudz demokrātiskākas un līdz ar to daudz labāk satiek. Cilvēki
prot labāk cits ar citu sarunāties, kļūst mazāk tādu tēmu, par ko vispār nerunāt. Ne jau visiem tas izdodas, bet ir vērojami uzlabojumi. Ģimeņu seminārā nekad, nekad agrāk cilvēki tik ļoti neatklājās, kā tas ir tagad. Viss ir gājis uz labo pusi," uzskata Līga.
Piebalgas muzeju apvienības "Orisāre" vadītāja Līva Grudule saieta dalībnieku atmiņā palika, kā ļoti sirsnīga, zinoša un aizrautīga sava novada ievērojamāko cilvēku dzīvessstāstu un daiļrades zinātāja. Viņa prasmīgi ieveda klausītājus Brāļu Kaudzīšu romāna "Mērnieku laiki" laikā, telpā, notikumos un neklātienes sarunās ar romāna varoņiem. Turklāt šogad aprit 140.gadskārta kopš izdoti "Mērnieku laiki" un dzimis dzejnieks, prozaiķis un politiķis Kārlis Skalbe. Līva Skalbes daiļradi un dzīvesstāstu atklāja Kārļa Skalbes memoriālajā muzejā "Saulrieti".
Ar aizrautīgiem stāstiem par Vecpiebalgas inteliģenci dalījās rakstniece Inguna Bauere.
Vecpiebalga izsenis slavena ar labiem amatniekiem, rokdarbniecēm un kultūras cilvēkiem. Viņi stāstīja un mācīja meža un dārza gudrības, adīšanu, brunču un kreklu šūšanu, porcelāna apgleznošanu, maizes cepšanu, botānisko gleznošanu, bungu rakstus, baltā māla dekoru izgatavošanu.
Horeogrāfe Lilija Lipora izveidoja deju kolektīvu un tā dalībnieki saieta noslēguma saviesīgajā vakarā, ko talantīgi vadīja Ansis Bogustovs, skatītājus priecēja ar oriģinālhoreogrāfijām. "Mērnieku laiku" gaisotni uzjundīja teātra ievirzes dalībnieki režisores Ineses Pilāberes virsvadībā.
3x3 dalībnieki, pateicoties mākslinieces Ērikas Mālderes padomiem un iedrošinājumam, izpētīja Vecpiebalgas skaisti un bagātīgi ziedošās pļavas un uzgleznoja greznu ziedu viju, kas bagātina vidi pie daudzu apbrīnotā ūdensrožu dīķa Vecpiebalgas centrā.
Saieta jaunākā paaudze iepazina Balto kaķīti ievirzē „Kaķīša dzirnavas”, izzināja meža vērtības - augus, kokus, dzīvniekus. Kāds Vecpiebalgas dīķī izvilka savā dzīvē pirmo zivi. Bitenieks Aivars Radziņš dravās atklāja bišu saimju dzīves noslēpumus un piedāvāja izgaršot medu, kā arī izrādīja lāča nodarītos postījumus dravā.
Saieta ievirzēs tapa trejdekšņi, arheoloģiskās rotas, koka taures, austas jostas, adīti mauči, cimdi, šūti linu krekli, brunči. Katrs dalībnieks varēja rast savām interesēm atbilstošāko ievirzi, lai mājās aizvestu teorētiskas zināšanas vai jaunas prasmes, ko pilnveidot.
"Brīvais mikrofons" saietā ilga teju četras stundas, kurās notika savstarpēja dižošanās ar savu talantu kādā no mākslas
žanriem, proti, dziedāšana, dejošana, muzicēšana, stāstu, pasaku un anekdošu stāstīšana, burvju triku rādīšana, teātra māksla utt. Savus priekšnesumus uz skatuves rādīja gan bērni, kas tikko sākuši iet un runāt, gan seniori.
Saieta kulminācija bija daudzinājums, kura vadītājs Edgars Lipors atzina, ka laiks ir laba lieta, bet reizēm arī ne visai laba.
“Mēs viņā tekam kā upē pa straumi, tikai vienā virzienā. Lai gan daba ir cikliska, protams, arī mūsu mūžs kaut kad atgriezīsies,
tikai mēs nezinām, kad un kur. Vislabāk mēs laika ritējumu redzam savos vecākos un savos bērnos, jo vienaudžos to grūti ieraudzīt. Daudzi cilvēki ļoti pieķeras pagātnei, nedomājot ne par šodienu, ne par nākotni, un aizrautīgi stāsta par laikiem, kad zāle
bija zaļāka un paši bijām jaunāki, tad bija īstā dzīve. Daudzi, pilnīgi pretēji, domā tikai par nākotni, kad kaut ko sakrāšu, kad izaugšu liels, tad es kaut ko paveikšu, tad man beidzot būs. Patiesībā visīstākā dzīve notiek šodien. Ar pagātnes pieredzi mēs dzīvojam šajā brīdī un veidojam nākotni. Ne es, ne jūs nezinām, kāds ceļš būs rīt, parīt un pēc gada. Bet mēs varam vēlēties, lai tas būtu pēc iespējas taisnāks un mums labvēlīgs. Mēs ar savu rīcību varam laiku pakļaut un ierobežot savām vajadzībām. Ja dzīvojam šim laikam, šim brīdim, šīm sajūtām, tad arī nākotne veidosies mums labvēlīga," klātesošajiem kā atgādinājumu un pamudinājumu ieteica daudzinājuma vadītājs.
3x3 saiets nebūtu iedomājams bez dančiem un nīkšanas. Arī Vecpiebalgā tika dancots, dziedāts, runāts un smiets līdz debesu pamalē saule ausa.
Plašāku ieskatu par 3x3 ievirzēm Vecpiebalgā var gūt mājaslapā 3x3.lv, lasot saieta laikrakstu "Ratenīca" un skatoties TV sižetus.
Visu saieta dalībnieku vārdā sirsnīgs paldies Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājam Indriķim Putniņam un katram vecpiebaldzēnam, kurš atvēra savu sirdi un mājas durvis, uzņemot 3x3 saieta dalībniekus! Paldies saieta atbalstītājiem Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, Vecpiebalgas novada domei, SIA "Kanclers", zemnieku saimniecībai "Ķelmēni", zīmola "Zemenītes sniegā" īpašniekiem.
Daiga Kļanska, žurnāliste, avīzes "Ratenīca" redaktore